מרדכי לויטס-לפעלו וזכרו       

שושנה בית הלחמימאת: שושנה רובין  (בית הלחמי )

מרדכי לויטס זכור לי מהתקופה שבה שרתי במקהלת אוניברסיטת בר אילן בשנת תשכ"ח.

הגעתי למקהלה בהמלצת אמי (אסתר בית-הלחמי) ששרה במקהלה זו בזמן לימודיה באוניברסיטה, שבה למדתי חלילית וסולפז' אצל אחת מזמרות המקהלה, על פי ספרו של מר לויטס.

כבר אז זכיתי לשמוע את המקהלה, וחיכיתי בקוצר רוח לזמן שבו גם אני אשיר בה

מר לויטס היה מנצח מסור מאוד, ופרפקציוניסט! אצלו למדתי את המושגים הראשונים של שירת המקהלה: כששיבץ אותי לקול האלט, התאכזבתי בתחילה, אבל למדתי ממנו להכיר את היופי שבליווי ואת השירה האמנותית. המסירות שלו עודדה גם אותנו, הזמרים, להתמסר לשירה (לעתים עד כדי הזנחת לימודינו העיקריים... ויצירת קונפליקט בין שניהם).

במקהלה שרנו שירים רבים מתוך התפילה והפיוט, בהלחנתו של מר לויטס ובעיבודו, כשאחד היפים שבהם היה הלחן לתפילת "אבינו מלכנו גלה כבוד מלכותך עלינו מהרה" הזכור לי עד היום. (התווים לשירים אלה וגם לשירי עם אחרים מצוי בחוברת שלו: "מקהלון"). באותה שנה העלה מר לויטס יחד איתנו מופע גדול לכבוד ירושלים "דורות ירושלים" שהיה שילוב של פרקי תהילים, קטעי קריאה, שירי עם ועוד, בשיתוף עם קריינים וזמרים ידועים. המופע הועלה פעם אחת בהיכל התרבות בתל אביב, וחבל שלא הועלה שוב.

זכור לי שמישהו העיר על אחד הקטעים שהוא מזכיר לו שירי כנסייה, אולם מר לויטס תיקן אותו והסביר שהנוצרים הושפעו מהלחנים של בית המקדש, ולכן לא פלא שנמצא דמיון מסוים. הבנתי מדבריו שהוא ראה בהלחנת שירי תפילה ופיוט יעוד של החזרת עטרה ליושנה, הצמחת השירה היהודית מחדש, ובכך היה אחד החלוצים בארץ.  

אני מקווה שלחניו ועיבודיו ימשיכו לחיות בביצועים של מקהלות נוספות, יחד עם ספרי הלימוד שלו.

שושנה רובין  (בית הלחמי )